Testovacia verzia
Magnetotaxia závislá od zvýšenia priemernej teploty v atmosfére
,,Jedna zo záhad epigenetiky rozlúštená" - alebo podohalená štruktúra Ted enzýmu
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7370
Živá aj neživá príroda majú spoločné to, že sú tvorené z chemických prvkov a látok, a že pre ne platia tie isté fizykálne princípy a zákonitosti.
Živá príroda je však oveľa zložitejšia a od neživej sa odlišuje týmito vlastnosťami:
Vlastnosti živých sústav:
1. Chemické zloženie → živé sústavy sú tvorené okrem anorganických látok aj organickými látkami - patria sem hlavne prírodné látky:
a. Bielkoviny - proteíny - sú makromolekulové látka (majú pomerne veľké molekuly 5 - 100 nm) zložené z aminokyselín, ktoré sú pospájané do makromolekulového reťazca peptidovou väzbou; sú základné a hlavné stavebné látky všetkých živých organizmov; majú stavebnú, katalitický ( sú z nich tvorené enzýmy), transportnú ( sú súčasťou hemoglubínu, trasnferímu a pod.), regulačnú ( sú z nich tvorené hormóny) a obrannú funkciu (protilátky - napr. imunoglubulíny); u živočíchov sú viac zastzúpené než u rastlín - tvoria asi ich 80% tela; rastliny si ich môžu syntetizovať, živočíchy si môžu syntetizovať sami len neesenciálne a esenciálne musiu pijímať potravou, za pomoci enzýmov ich rozložiť a syntetizovať si vlastné
b. Cukry - sacharidy - sú sučastou stavbnej štruktúry bunky; sú zdrojom energie; majú stavebnú (rast organizmu) a zásobnú funkciu (škrob v koreni u rastlín a živočíšny škrob=glykogén v pečeni a vo svaloch u živočíchov); podielajú sa na syntéze lipidov - tukov a bielkovín (aminokyselín = základné stavebné látky bielkovín)
c. Tuky - lipidy - sú látky rastlinného a živočíšneho pôvodu; nachdzajú sa v bunkových membránach (základné štruktúry tvoriace ,,steny" bunkových organel), nervových tkanivách; sú zdrojom telesnej energie; sú hydrofóbne → odpudzujú vodu; rozpúštajú sa v nich vitamíny A, D, E, K, hormóny, liečivá a aj farbivá
d. Nukleové kyseliny (DNA, RNA) - sú biomakromolekulové zlúčeniny, ktorých úlohou je uchovávať a prenášať genetickú informáciu v bunke; nachádzajú sa v jadrách buniek, ale aj v mitochondriách (organely v bunke, ktoré zabezpečujú ,,dýchanie bunky") a chloroplastoch (organely v bunke, kde prebieha fotosyntéza)
2. Štruktúra - živé sústavy sú od prostredia ohraničené a majú vnútornú štruktúru → sú tvorené z buniek - okrem vírusov
3. Vzťah k vonkajšiemu prostrediu - živé sústavy, napriek tomu, že sú od prostredia ohraničené, sú voči prostrediu otvorené a dochádza tak k výmene látok,energie a informácii → prebiehajú 3 toky:
Tok látok - metabolizmus
Tok energií - metabolizmus
Tok informácií - cez zmysly, nervovú sústavu
4. Regulačné mechanizmy - slúžia, aby sa organizmus dostal do stavu rovnováhy = homeostázy; zabezpečujú to hlavné regulačné mechanizmy:
- nervová regulácia
- hormonálna (látková) regulácia
- imunitný systém
5. Reprodukcia a vývoj - reprodukcia/rozmnožovanie slúži na zachovanie jednotlivých druhov; pohlavné rozmnožovanie → prispieva k variabilite druhov, nepohlavné rozmnožovanie → vhodné napr. na šľachtenie
- vývin=ontogenéza - súbor zmien, ktoré prebiehajú počas života jedného jedinca
- vývoj=fylogenéza - súbor zmien, ktoré nastali v historickom kontexte a týkajú sa jedného druhu
1. Nebunkové systémy/organizmy - vírusy
2. Bunkové systémy/organizmy
2.1. Jednobunkové organizmy - mikroorganizmy (sinice, baktérie, prvoky, jednobunkové riasy)
- telo je tvorené z 1 bunky - táto 1 bunka musí vykonávať všetky životné funkcie; môže byť buď prokaryotická (baktérie, sinice), alebo eukaryotická (prvoky, jednobunkové riasy - a vlastne aj všetky ostatné živé organizmy okrem vírusov (sú nebunkové), baktérii, siníc a archeónov)
2.2. Bunkové kolónie - medzistupeň - bunky tvoriace kolóniu vykonávajú všetky základné životné funkcie samostatne (nezávisle od seba), ale už žijú v určitom spoločenstve; napr. válač gúľavý
2.3. Mnohobunkovce - telo je tvorené z viacerých eukaryotických buniek, ktoré sa špecializujú na vykonávanie určitých funkcii zabezpečujúcich chod organizmu ako celku
- v rámci mnohobunkových organizmov rozlišujeme 2 typy bunkových súborov:
a. pletivo - je súbor rastlinných buniek, ktoré majú rovnaký tvar, pôvod a funkciu
b. tkanivo - je súbor živočíšnych buniek, ktoré majú rovnaký tvar, pôvod a funkciu
- orgán - je súbor viacerých pletív alebo tkanív, ktoré majú rovnakú funkciu, pôvod a tvar (napr. koreň u rastlín, žalúdok u živočíchov)
- sústava orgánov - je to súbor orgánov, ktoré vykonávajú pododnú funkciu (napr. tráviaca sústava u živočíchov)
- organizmus
Príklad:
Bunka → Pletino/Tkanivo → Orgán → Sústava orgánov → Organizmus
eukaryotická → krycie pletivo - rizoderma (pokožka koreňa) → koreň → koreňová sústava → poniklec slovenský
eukaroytická → svalové tkanivo - srdcová svalovina → srdce → obehová sústava → človek
2.4. Individuá vyššieho stupňa - patrí sem sociálny hmyz (napr. včely, mravce, termity a pod.) → každý jeden jedinec = organizmu je schopný vykonávať všetky základné životné funkcie samostatne, ale tieto organizmy už žijú v určitom spoločenstve a bez seba nie sú schopné žiť.
Vyhľadávanie
Záhadná pavučina nájdená v Amazónii pred siedmimi mesiacmi
http://www.topky.sk/cl/13/1360702/Mysteriozna--pavucina--z-Amazonie-mata-vedcov--Netusia--co-to-je-
"Dokonalé" kolonovanie
http://www.osel.cz/index.php?clanek=7438&akce=show2&dev=1#diskuze
Ak ste zadali správny administrátorský e-mail, boli naň doručené dočasné prihlasovacie údaje. Tieto údaje sú platné iba 60 minút. Ak sa v tomto časovom intervale neprihlásite, budú obnovené pôvodné prihlasovacie údaje.
Prebieha testovanie